Jeśli są Państwo zainteresowani adopcją konkretnego psa prosimy o wpisanie imienia
Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, jakiej wielkości docelowo będzie adoptowany szczeniak. Żaden lekarz weterynarii nie podejmie się takiej oceny. Wielkość psa jedynie możemy prognozować. Niektóre puchate szczeniaki dorastając, tracą puszystą sierść. Jeśli szczeniak w przyszłości będzie większy bądź mniejszy, niż Państwo się spodziewali – jaka będzie Wasza reakcja?
Przyjęcie pod dach szczeniaka oznacza, że „zagrożone” są podłogi, dywany, kable. Szczeniaczki nie zawsze załatwiają się tam, gdzie tego chcemy, a w okresie wymiany zębów podgryzają, co się da. Psie dzieci potrafią płakać, kiedy zostaną same w domu. To, jakimi psami będą w przyszłości, zależy od ich opiekunów, ale na razie są tylko dziećmi. Czy brali Państwo pod uwagę wymienione okoliczności, decydując się na adopcję szczeniaka? Jeśli będzie problem z zostawaniem w domu, co Państwo zrobią?
W życiu młodego psa możemy wyróżnić etapy. Etap noworodka – pierwsze 2 tygodnie życia. Przez cały ten czas pieski muszą być przy mamie. Etap psiej socjalizacji – od 3. do 7. tygodnia życia. Pod koniec tego etapu matki zaczynają odstawiać szczenięta od piersi. Jest niezwykle ważne, aby wszystkie szczenięta pozostawały z matką do końca tej fazy rozwoju, ale oczywiście w przypadku psich sierotek nie jest to możliwe. Etap socjalizacji z człowiekiem – od 7. do 12. tygodnia życia. W tym etapie szczeniak uczy się przystosowania do życia wśród ludzi. Pomiędzy 8. a 11. tygodniem poznaje uczucie strachu i jeśli w tym okresie doświadczy zbyt silnego strachu lub bólu, stanie się nadmiernie lękliwy, a wyprowadzenie go z tego stanu jest zwykle trudne. Nowy właściciel musi bardzo delikatnie traktować malca w tej fazie rozwoju, chroniąc go przed wszelkiego rodzaju urazami, a jednocześnie umożliwić mu doświadczenie różnorodnych pozytywnych doświadczeń w wielu miejscach i z wieloma ludźmi. Etap ustalania miejsca w grupie – od 12. do 16. tygodnia życia. W tym czasie mamy do czynienia z dorastającym psiakiem, po ludzku rozumując – z nastolatkiem. Jest to czas, w którym powinno się uczyć psa podstawowych komend i zasad dobrego wychowania. W tej fazie rozwoju pies zmienia zęby. Wiąże się to zawsze z gryzieniem i niszczeniem wszystkiego, co popadnie, a że pies w tym wieku gryźć musi, trzeba zadbać o to, żeby miał coś do gryzienia np. gryzaki z suszonej skóry, duża cielęca kość lub suchy chleb. Czy jeśli pies będzie niszczył bądź nadal załatwiał się w domu – skontaktują się Państwo z psim psychologiem, szkoleniowcem, czy będą chcieli oddać psa?
Etap ucieczek – od 4 do 8 miesięcy. Specyficzny okres „buntu”, kiedy nawet posłusznie dotąd przychodzący na zawołanie pies, nagle jakby głuchnie i nie słyszy wołania pana. To normalne zachowanie w wilczym stadzie. Jest to wiek, który odpowiada czternastu-szesnastu latom u ludzi. Samo uciekanie czasem trwa kilka dni, czasem nawet miesiąc. Ważne w tym czasie jest niekaranie psa, który wrócił z takiej wyprawy. Pomaga także spacerowanie w nieznanym psu terenie, gdzie czuje się mniej pewnie i nie oddala się tak chętnie od swojego pana. W tej i następnej fazie mogą występować różne inne dziwne zachowania u psów, na przykład załatwianie się na łóżko. Jeśli psie nieposłuszeństwo przedłuży się, czy będą chcieli Państwo oddać psa?
Okres dojrzewania – od 6 do 14 miesięcy. Analogicznie jak u ludzkich nastolatków, psiaki przeżywają okres "burzy hormonalnej". Kiedy organizm zmaga się z ustaleniem nowej równowagi hormonalnej, mogą pojawić się niezrozumiałe reakcje i zachowania. Obojętne dotąd przedmioty czy zjawiska mogą być przyczyną lęku lub agresji. Jeśli w tym okresie pies będzie się zachowywał nie po Państwa myśli, jaka będzie Państwa reakcja?
Czy w razie problemów z psiakiem będziecie kontaktować się z behawiorystą (psim psychologiem)?
Podczas całego swojego życia pies narażony jest na różne niebezpieczeństwa – może zachorować lub ulec wypadkowi. Leczenie bywa bardzo kosztowne. Może też przytrafić się konieczność trwałego leczenia psa, stosowania karmy weterynaryjnej i regularnego podawania leków - Czy w takiej sytuacji, zamierzacie Państwo leczyć psa czy oddać go, jeśli pojawią się problemy?
Czy posiadacie Państwo środki finansowe pozwalające na regularną profilaktykę antykleszczową (ok 20zł – mc), szczepienia (ok 30zł wścieklizna – rok, zakaźne ok 60zł 1-3lata), odrobaczanie?
Czym zamierzacie Państwo karmić psa? (gotowane/karma kupna – prosimy o podanie przewidywanej marki)
Jeśli pies zachoruje np. na ostatnio bardzo często występującą babeszjozę, czy jesteście Państwo w stanie zapłacić za jego leczenie jednorazowo kilkaset złotych?
Pies może żyć kilkanaście lat. W okresie psiej starości psy zazwyczaj mają złożone problemy zdrowotne (podobnie jak ludzie). Czy wyobrażali sobie Państwo, że kiedyś Wasz pies będzie stary, powolny, wymagający pomocy? Czy przewidziane jest miejsce dla psa w życiu Państwa rodziny na tak długo?
Czy zgodnie z umową adopcyjną zobowiązują się Państwo do sterylizacji/kastracji (jeśli nie została wcześniej przeprowadzona), która ma zapobiegać niepotrzebnemu rozmnażaniu oraz wyeliminować niektóre choroby? [Sterylizacja, czyli usunięcie macicy wraz z jajnikami jest operacją, która dla społeczeństwa kojarzy się głównie z zapobieganiem nadmiernemu rozrodowi zwierząt. Jednak jest ona zabiegiem ewidentnie prozdrowotnym, pozwala uniknąć problemów związanych z chorobami macicy, między innymi z ropomaciczem, które jest częstym schorzeniem u starszych suk, nowotworów macicy i gruczołu mlekowego. Nowotwory gruczołu mlekowego i macicy są u suk hormonozależne, więc pozbawienie ich jajników skutkuje brakiem hormonów, a co za tym idzie i ich negatywnego wpływu na narządy rozrodcze. Dzięki kastracji suki najczęściej stają się bardziej zrównoważone i opanowane. Podobne argumenty przemawiają za kastracją samców, które stają się spokojniejsze, ustaje popęd płciowy, a więc i niekontrolowane włóczęgostwo, maleje dominacja i związana z nią agresja. Nie przytrafią się naszemu psu nowotwory jąder, liczne choroby prostaty, zaburzenia hormonalne związane z hormonami płciowymi. Skoro tyle plusów to i minusy. Wielokrotnie podnoszonym przez właścicieli negatywem jest sama operacja. Owszem, jak każdy zabieg, kastracja niesie ze sobą pewne ryzyko, jednakże – jeżeli przeprowadza ją doświadczony chirurg – maleje ono do minimum. Obawiamy się również nadwagi. Czasem zdarza się tak, że po kastracji zwalnia tempo metabolizmu u naszych psów, porównywalne do takiego, jaki obserwujemy po wkroczeniu w wiek geriatryczny. Nie ma co upatrywać winy w zabiegu samym w sobie, a rada jest bardzo prosta – mniej kaloryczne jedzenie, więcej ruchu. Musimy pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram oznacza jedynie to, że organizm przyjmuje więcej kalorii niż faktycznie potrzebuje. Ewentualnym powikłaniem, jakie może się zdarzyć po kastracji jest hormonozależne nietrzymanie moczu, dotyczy częściej suk, powyżej 20 kg docelowej wagi. Jest to jednak powikłanie niezmiernie rzadkie, które nawet jeśli wystąpi, bardzo dobrze reaguje na leczenie substytucyjne].
Czy jesteście Państwo gotowi podpisać umowę adopcyjną, w której ważnym punktem będzie deklaracja, że pies NIGDY nie trafi na ulicę ani do schroniska?
Co się stanie z psem w przypadku długoterminowego wyjazdu Państwa za granice?
W życiu różnie bywa… niestety, nie znamy dnia ani godziny, kiedy coś może nam się przytrafić. Co będzie się działo z psem, gdy nie będziecie już Państwo w stanie sprawować nad nim opieki? Czy macie osobę, która zgodzi się zaopiekować Waszym podopiecznym? Czy ta osoba wyrażą zgodę na wpisanie w umowie swojego numeru telefonu (adresu e-mail) i zobowiąże się do opieki nad psem w „razie czego”?
Czy w razie gdyby zaistniały w Państwa życiu ważne problemy (czego nie życzymy i mamy nadzieje, że się nie zdarzą) i zmuszeni będziecie do oddania psa, zobowiązujecie się państwo do próby znalezienia odpowiedzialnego i dobrego domu (za zgodą i w porozumieniu z wolontariuszem) oraz przepisanie umowy?
Czy w przypadku natychmiastowej konieczności oddania psa zobowiązujecie się państwo do pokrycia kosztów za miesiąc przebywania psa w hotelu (koszt ok 450zł) lub zagwarantowania domu tymczasowego na czas potrzebny do znalezienia nowego właściciela?
Dlaczego akurat teraz zdecydowali się Państwo na adopcję psa?
Proszę o wskazanie przedziału wiekowego osoby, która podpisywałaby umowę adopcyjną:
Z jakich osób składa się Państwa rodzina? Czy wszyscy członkowie rodziny akceptują fakt adopcji psa i godzą się na nowego domownika?
W jakim wieku są dzieci (jeśli są)? Pies nie może być podarunkiem DLA DZIECKA! Psem nie można się znudzić, jak to często dzieje się w przypadku dziecięcych zabawek. Małe dziecko może niechcący lub przez brak koordynacji zrobić psu krzywdę, i odwrotnie – szczeniak ma ostre zęby, może skaleczyć dziecko. Może też na nie skoczyć i przewrócić. W każdym przypadku osoba dorosła bierze odpowiedzialność za adoptowane zwierzę!
Czy mieszkają Państwo w lokalu wynajmowanym czy własnym?
W przypadku gdy mieszkanie jest wynajmowane – czy właściciel wie o Państwa planach? Co będzie z psem gdy wynajmujący nagle zmieni zdanie odnośnie psa w jego mieszkaniu?
Mieszkają Państwo w domu czy w mieszkaniu (kamienica, blok)?
Czy w bloku/domu, którym Państwo mieszkacie jest winda czy schody? (Które to jest piętro?)
Czy pies będzie mieszkał z Państwem czy na zewnątrz?
Jeśli mają Państwo ogród, czy zamierzają Państwo wyprowadzać psa poza teren?
Czy gwarantujecie, że pies nie będzie miał możliwości wychodzenia na zewnątrz bez opieki (czy teren jest zabezpieczony)?
Jak często i na jak długo pies będzie chodził na spacery? (prosimy o realne i zgodne z Państwa możliwościami prognozy).
Co zrobicie jeżeli pies zaginie? Jakie podejmiecie działania?
Ile czasu pies będzie spędzał w domu sam?
Czy obecnie w Państwa domu mieszkają jakieś zwierzęta? Jeśli tak, to jakie?
Czy w Państwa rodzinie były wcześniej zwierzęta i jakie były ich losy? (prosimy krótko opisać ich historię oraz powiedzieć, dlaczego już ich z Państwem nie ma).
Czy zgodzą się Państwo na krótką wizytę przedadopcyjną i/lub poadopcyjną jednego z naszych wolontariuszy w Państwa domu?
Co się będzie działo z psem w czasie Państwa wyjazdów, wakacji, itp.?
Czy w Państwa domu są osoby z alergią na sierść lub ślinę psa?
Imię i nazwisko osoby wypełniającej ankietę
Miasto (dzielnica)
Adres mailowy do kontaktu
Numer telefonu
Wyślij